MICRO MACRO – vesmír i svět mikročástic v Dubaji i na jižní Moravě


Jihomoravský kraj a město Brno se s expozicí Micro & Macro představí od 16. do 31. března na světové výstavě EXPO v Dubaji . V českém pavilonu ukážeme světu naše úspěchy v oblasti elektronové mikroskopie a vesmírných technologií. Partnery expozice jsou brněnské společnosti, které v těchto oborech excelují: Thermo Fisher Scientific, TESCAN, Delong Instruments a Brno Space Cluster. Ve spolupráci s partnery také probíhá MICRO MACRO Quiz, ve kterém se Brňané dozví více o tom, jaké úspěchy nás zapsaly na světovou mapu mikroskopie i vesmírných technologií. Po jižní Moravě navíc putuje upravená kopie exponátu ze světové výstavy spolu s vědeckou show Věda a technika jede!

MICRO MACRO QUIZ – Ukaž, jak znáš svůj region a vyhraj super ceny!

Zkus si MICRO MACRO quiz, zjisti, v čem je náš region na světové špičce a hraj o iPhone, 3D tiskárnu nebo dron. Jihomoravský kraj je po světě známý coby centrum vesmírných technologií i elektronové mikroskopie – tak se mrkni, jak moc se v těchto oborech vyznáš!


micro macro quiz

Věda a technika jede!

Po regionu bude putovat upravená verze exponátu spojená s víkendovými akcemi plnými vědeckých atrakcí pro děti i dospělé.
 

Přijede vědecko-technická show pod taktovkou známých popularizátorů vědy z VIDA! science centra, brněnské hvězdárny, střediska volného času Lužánky a sdílené dílny Fablab. Interaktivní dílny, kde si návštěvníci budou moci vyzkoušet 3D tiskárny, mikropájky nebo elektronový mikroskop, doplní obří nanostruktura, mobilní planetárium i zajímavé vědecké pokusy.Program tour

Co je to MICRO

Elektronová mikroskopie je obor, který se může v našem regionu chlubit skutečně dlouhou historií. První elektronový mikroskop se v Brně objevil v roce 1947 v rámci poválečné pomoci agentury UNRRA. V roce 1951 vyvinuli vědci na půdě Ústavu teoretické a experimentální elektrotechniky Vysoké školy technické v Brně první československý komerčně dostupný elektronový mikroskop Tesla BS 241 a o několik let poté jeho následovníka – stolní Teslu BS 242 (za tu získali v roce 1958 zlatou medaili na Světové výstavě EXPO).
Číst více

Co je to MACRO

Počátky kosmických aktivit u nás byly od 60. let soustředěny především v programu Interkosmos. Po jeho ukončení počátkem 90. let se náš kosmický výzkum ocitl se bez akademické a státní podpory, řada výrobců a týmů zanikla. Spousta schopných lidí z oboru našla uplatnění v zahraničí, kde získali cenné zkušenosti. Současnost a budoucnost českého kosmického výzkumu je v mezinárodní spolupráci, především s agenturou ESA, zásadní je ale i spolupráce v rámci České republiky.

Číst více

Naši partneři

#brnoregion
Brno
Brno Space Cluster
Brno.AI
Czechitas
Delong
FabLab
Hvězdárna a planetárium Brno
JIC
Jihomoravský kraj
Kudy z nudy
SVČ Lužánky
Tescan
Thermofischer Scientific
VIDA!

Buď pořád v obraze! Zadej sem svůj e-mail a jednou za čas ti pošleme krátkou zprávu o tom, kde najdeš nová QRka, jaké je průběžné skóre a celkově o tom nejdůležitějším, co se v MICRO MACRO děje.

ochrany soukromí a GDPR